Deniz Gezmiş Hakkında Bilinmeyenler -2

Deniz Gezmiş Hakkında Bilinmeyenler -2



Şu “Deniz Gezmiş olayı”nı oturup konuşalım mı?
Konuşup bitirelim artık bu konuyu..
Her yıl aynı teraneler. Her yıl aynı senaryolar.. Gerçekleri tersyüz eden anlatımlar..
Neymiş, “Deniz Gezmiş, emperyalistlere karşı direnç göstermiş”!
Neymiş, “Deniz Gezmiş, dürüst bir yurtsevermiş”!
Neymiş, “Deniz Gezmiş mahkeme aşamasında dik durduğu için idam edilmiş”!
önce olayı doğru tanımlayalım..
Deniz Gezmiş; dışarıdan bakıldığında, emperyalistlere karşı, bir karşı çıkış içinde görünebilir.. Dürüst bir duruş sergiliyor gibi görünebilir. Yurtsever görüntüsü de olabilir.
Ama tartıştığımız konu, “Deniz Gezmiş bir suç işlemiş midir, işlememiş midir” sorusu ekseninde cevaplanması gereken, kriminal bir olay değil midir?
Hayır, emperyalistlere uşaklık için bu yazıyı kaleme almıyorum.
Bilakis, emperyalistlerin oyunlarını deşifre etmek için bu yazıyı kaleme alıyorum.. Egemen güçlerin, işine gelen insanları; suçlu iken bile nasıl suçsuz gösterebildiklerini ispat için bu tartışmaya dahil oluyorum.
Suçluların suçsuz gibi gösterilmesi ile iş bitmiyor tabii. Suçsuzların suçlu gösterilmesi de, bu mantığın zorunlu sonucudur..
O da, sonuçta bize dokunuyor!
Bize, size, tüm mütedeyyin insanlara..
Deniz Gezmiş’i masum gibi gösterenler, eline hiçbir dönemde silah almamış bir siyasi hareketin kurduğu partiler, aynı egemen güçler tarafından “terörist” gibi gösterilmediler mi?
Gezmiş’in suçsuz olduğunu iddia edip, ona “onurlu yurtsever” övgüsü yapanlar, mütedeyyin camia içindeki kendi halinde insanlara, hayali suçlamalarla terörist damgası vurmadılar mı?
İşte bu kirli oyunu deşifre etmek için tartışmaya katılıyorum ve Deniz Gezmiş’i yere göğe sığdıramayan solculardan tutun, bizim kesimdeki “dışarıya şirin görünme meraklıları”na kadar herkese soruyorum: “Deniz Gezmiş, eline silah almamış bir yurtsever midir?”
Devam ediyorum sorularıma, “Deniz Gezmiş, bir banka soyguncusu değil midir?”
Bir soru daha, “Deniz Gezmiş’in adam kaçırma eyleminin faili olduğu, uydurma bir iddia mıdır?”
Bu soruları sorup, cevaplandıracak tek bir Deniz Gezmiş sempatizanı bulamazsınız piyasada.
Bu sorular, Gezmiş sempatizanları için, “cızzz” diye nitelendirilen sorulardır.
Sanki Gezmiş’in idam edilmesinin sebebi, “yurtsever olması” imiş gibi gösterirler.
O yıllarda tek yurtsever Deniz Gezmiş imiş ve o da idam edilmiş sanki!
Hayır, onu idam eden sistemin avukatlığına soyunmuyorum.
Ama hiç kimse de, DenizGezmiş gibi; egemenlerin bilerek/bilmeyerek piyonu olan kişilerin avukatlığına soyunmasın!
Hele hele, suç işlemiş insanları, “Onurlu insanlar, dik duruşla insanlar” olarak göstermeye kalkışmasınlar!
Buyursunlar, açık açık cevap versinler, “Banka soymak, onurlu bir davranış ise, siz niye banka soymuyorsunuz?”
Adam kaçırmak yurtseverlik ise, siz “Bugün niye adam kaçırmıyorsunuz?”
Eline silah alıp, eylem yapmak “dik duruş göstergesi” ise, siz “Niye elinize silah almıyorsunuz?”
Yoksa bunların hepsini, perde arkasından yapıyor, yaptırıyorsunuz da, ortalıkta mı görünmüyorsunuz?
“Kapitalist sistemin bankasını soyanları suçlamak sana mı kaldı?” sorusunu sormaya yeltenmeyin sakın.
Muhataplarımız sadece Deniz Gezmiş’e sahip çıksalar, “İhtilaf da sizin, banka da sizin, terörist de sizin. İstediğiniz gibi çözün meselenizi” diyeceğim.
Ama o çevreler, Tarık Akan’ından tutun, Berhan Şimşek’ine kadar, Cumhuriyet’teki yazarlarına kadar hepsi, mütedeyyin insanları da çamura batırmaya çalışmıyorlar mı?
Karşımızdaki insanlar, suçu sabit olan bir insanı savunmak bir yana (Biz de zaten suçu sabit olan hiç kimseyi savunmayız), “O suçu, bu şahıs işlememiştir” savunmasına bile tahammül edemeyip, bütünüyle camiaları karalamaya çalışan insanlar değil midir? Onlar, “kara”yı “ak” göstermekle yetinmeyip, aynı zamanda da “ak”ı da “kara” gösterenler değil midir?
Bakın şu Menemen olayına..
Suçu sabit olan DenizGezmiş’e koro halinde övgüler düzen Cumhuriyet yazarlarının tamamı, Menemen’de mütedeyyin insanların teğmen Kubilay’ı öldürdüklerini söyleyip, bugünkü mütedeyyin insanları bile haksız yere suçlu ilan etmiyorlar mı?
Olayları sorgulamaya çalışan birisi çıkıp, Menemen’de yargılanan Erbilli Esad Efendi’ye “Onun böyle bir suç işleme imkânı yoktur. Ne yaşı, ne de fiilen bulunduğu yer, bu suçu işlemesine imkân vermez” dese, hemen yargısız infaz ile “Cumhuriyet düşmanlığı” tanımlaması ile kamuoyunda hain ilan edilmiyor mu?
Evet; Deniz Gezmiş’in işlediği suçlara rağmen, ona övgüler düzenlere bakın, hepsi mütedeyyin insana tahammül göstermeyenlerdir.
O kadar güçlüdürler ki, “Suçu sabit olan Deniz Gezmiş”i kahraman gibi gösterirler, tek bir savcı aleyhlerine dava açamaz. Ama mütedeyyin insanlara çamur atmaya gelince, suçsuz insanları bile suçlu gibi göstermekten hiç çekinmezler

6 yorum:

Tek Yol Devrim dedi ki...

tam bir emperyalist ve faşist cümleleri lekelemek için her şeyi yaparsınız siz! şimdi sorarım sana Say bakalım o günden bu güne doğan çocukların adını... Kaçı Cellat, kaçı DENIZ......???? herkes mi bel altı düşünüyor??? herkes mi cinsellik delisi ???????????????

Tek Yol Devrim dedi ki...

bütün yazılarını okudum merak etme !!!

Bilal Pişkin dedi ki...

Tebrik ederim,
Objektif ve çok isabetli tespitlerde bulunmuşsunuz.

Tuba Gökçe dedi ki...

kesinlikle katılıyorum...

Derin Özçelik dedi ki...

Abi siz doğru olan her şeyi karalamışsınız,alışmışsınız daha doğrusu,diğer yazınızda da Bülent Arıç'ın kadın para devrimcilikle uğraştığını söylemiştiniz,ben size soruyorum? 22 insanda henüz biri 17 yaşındayken bir kadına sahip olmak için idamı göze alır? Bakın Deniz Gezmiş'i bu günlere taşıyan,Türkiye'de derin iz sahibi olmasının tek sebebi suçsuz yere idam edilmesi değil,haksız yere idam edilmeseydi,bunu anlayacak kadar kafanız olsun,ben inkar etmiyorum Deniz Gezmiş soymamıştır,silah taşımamıştır diye,ama yazdıklarınızın mantıklı bir açıklaması olsun size Deniz Gezmiş'in bir sözünden örnek vereyim;Ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve 'halka ve orduya karşı kullanırım' şeklinde beyanda bulunmadım. Asla silahını halka ve orduya karşı kullanmadı o.Banka soymaya gelirsek evet soydu,inkar asla etmiyorum soydu,ama halk için soydu,işçiler için soydu,işçiler o zamandan beri hep sömürüyorlardı,işçininde rızasını alarak soydular kimseye zarar vermediler aksine faydaları oldu,kime zarar verdi diye sorarsanız tabiki de yılanlara zarar verdi.Bu yüzden lütfen ordan burdan duyduğunuz laflarla bize gelmeyin ve TEK YOL DEVRİM !

Ömer Bulduk dedi ki...

Kurtulus savasinda dis mihraplardan kurtulduk fakat kanun koyucusu yurutucusunden tut egitimcisine yep yeni bir kadroyla ordu basta olmak uzere uzerimize kara bi bulut gibi coktu bu islam dusmanligi.tek amaclari toplumsal ahlak yasasini kendi istekleri dogrultusunda yurutmek.yani kadini kizi gezsin tozssun pizz edip sevissin.avrupali olalim onlarin terimiyle.he ben boylelerine karisiyormuyum tovbeler olsun ben bas ortusune el uzata egitim hakkini elinden alan hatta uzerine iseynlrr kadar gericimiyim.neyse lafi uzatmayalim hani su cumhuriytin yeni kadrosu dedikya iste onlar ve onlarin kucuk ama etkili destekcileri aki kara karayi ak gostermeti cok iyi bilirler.kimini tovbe hasa ilahlasturir taparlar taptirirlar kimini sempati odagi haline getirirler.yillarca bu genclige kol kola girmis sakalli cubbeli cilginlargibi hu cekip tepinen adamlari gostererek imanli insanlarin gozunde bile islami yerden yere caldilar.ahhh ahh ben 24 yasindayim ve diyorumki kardeslerim bunlar deniz gezmis deil apoyu bile nur gomlegine sararlar akilli olun once islama sahip cikin sonrada unutmayinki islam namaz kilip oruc tutmakla olmaz ilim pesinde gerekirse diyar diyar dolasin dolasinki size cahil damgasi vuramasinlar.ben iki universite mezunuyum ve iki dil biliyorum ayrica hayat boyu egitimi destekleyen dindar bi turk genciyim.hadi banada cahil desinler gerici desinlerde goriym.iki tane marksist lennist dusuncelere ait terim ogrenenler aydinlandim saniyorlar gelsinler o sahsiyetlerin hayat gikayelerini anlatiym onlara.herkese saygilar niyetim kimseyi kiskirtmak deil sagdece karsilikli saygi istiyorum unutmayin "insanlar farkli dilde konusabilir farkli dine inana bilir hatta farkli renktede olabilir fakat yinede birlikte yasayabilir "

Yorum Gönder